Професионални домоуправители искат промяна в закона за управление на етажната собственост
Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост (АДУЕС) настоява за промяна в закона за управление на етажната собственост. Това каза пред БТА в Русе професионалният домоуправител Цветелин Цонев, който е член на АДУЕС.
По думите на Цонев, чието дружество управлява около 14 000 апартамента в крайдунавския град, законът не е променян от 2009 г. и не отговаря на съвременността.
"Населението на България намалява, има множество необитаеми жилища, незаинтересованост на собствениците към управлението и поддръжката на сградния фонд, ниска посещаемост на общите събрания, а в същото време - изискване за висок кворум за вземане на решения", обяснява Диян Илиев от същото дружество.
Според Цонев предложението на АДУЕС е да се намали кворумът, когато се свиква общо събрание на етажната собственост.
"Изискването сега е да има 67 процента присъствие на общото събрание. На него могат да се вземат решения, свързани с ремонт и поддръжка на етажната собственост. Това се постига в изключително редки случаи. По закон се изчаква час, след което събранието е легитимно, ако присъстват 33 процента от собствениците. Ако и това не се случи, събранието се насрочва за следващия работен ден. Тогава то ще се състои без значение броя на присъстващите собственици", обясни Цонев.
Той заяви, че от АДУЕС настояват да се намали кворумът на 50 плюс един процента.
"Предлагаме също, ако пак не се постигне необходимият брой, след час събранието да се проведе без значение колко са присъстващите собственици. Така ще спестим един ден. Отделно, практиката показва, че във втория ден от събранието присъстват не повече от четирима-петима души", коментира Цонев.
Заради липса на кворум покрив на жилищна сграда тече от три години
Професионалният домоуправител каза, че жилищна сграда в русенския квартал "Възраждане" е типичен пример за провалени събрания поради липса на кворум.
"Там има проблем с покрива. Свиквани са събрания, но на тях се събират по трима-четирима собственици на апартаменти. Дискусиите са лишени от всякакъв смисъл, защото няма кворум. Така покривът си тече вече три години", обясни Цонев.
Диян Илиев казва, че АДУЕС настоява и за въвеждането на дистанционно гласуване по време на общо събрание на етажната собственост. Една от причините е, че много собственици живеят в чужбина.
Асоциацията иска и промяна в методиката на изчисление на разходите за поддръжка на сградния фонд.
"Разходите за поддръжка да се обвържат със собствеността на имота - да се плаща спрямо притежаваните идеални части, а не с неговото обитаване", обясни Цветелин Цонев.
Той каза, че към настоящия момент всички разходи се разпределят между живущите в сградата.
"Типично по нашенски шмекеруването е на почит. Например, в даден апартамент казват, че живеят двама души, а те са четирима. И започва надлъгване. Искаме всеки да си плаща според собствеността, която притежава. Подобна е практиката и в други европейски държави. Така ще се реши един от най-големите проблеми", обясни Цонев.
Да има регистър на професионалните домоуправители
От АДУЕС настояват да има критерии, на които да отговаря даден професионален домоуправител.
"Трябва да се създаде регистър на професионалните домоуправители и да се определят общовалидни критерии и изисквания при осъществяване на дейността на дружествата за професионално управление на жилищните сгради. Причината е, че не са малко злоупотребите в последните години със средствата и с доверието на собственици на апартаменти от мними професионални домоуправители", обясни Цонев.
Илиев допълва, че трябва да има и единен регистър на всички сгради в режим на етажна собственост и на техните управителни органи.
От асоциацията искат да се въведат механизми за контрол и повишаване на глобите за недобросъвестни собственици, ползватели, обитатели, както и за управителни и контролни органи на етажната собственост, които не изпълняват задълженията си.
Цонев коментира, че от 2019 г. се говори за промени в закона. Имало работни групи с членове на АДУЕС. Коментирани са много от промените, които са били одобрени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
"След това дойде политическата криза, служебни правителства и нещата останаха недовършени. Сега се опитахме да организираме среща в Русе със съдействието на общината, за да дадем ново начало на промените в закона. От МРРБ не изпратиха свой представител и срещата беше отложена. По тази причина ще подготвим становище от името на АДУЕС с предложените промени и ще го депозираме в министерството", обясни Цонев.
По думите му в АДУЕС членуват 23 дружества, които управляват общо около 10 000 етажни собствености в България.
Източник: www.bta.bg